OnePlus 7T Pro
7.6/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.67 inches · 1440×3120
- Camera48 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4085 mAh
- OSAndroid 10.0
Sponsored
The OnePlus 7T Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.67 inches display, 8 GB RAM, up to 256GB storage, a Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 48 MP main camera, a 4085 mAh battery, and runs Android 10.0. AppsApk rates the OnePlus 7T Pro at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 162.6 x 75.9 x 8.8 mm (6.40 x 2.99 x 0.35 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Fluid AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.67 inches, 108.8 cm2 (~88.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~516 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 10.0; OxygenOS 10.0.4 |
| Chipset | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.6, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, Laser AF, OIS 8 MP, f/2.4, 78mm (telephoto), 3x optical zoom, PDAF, Laser AF, OIS 16 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Motorized pop-up 16 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/3.0", 1.0µm " |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, SBAS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 30W (Warp Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4085 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Haze Blue, McLaren Edition |
| Models | HD1911, HD1913, HD1910 |
| Price | About $ 645.99"; |
● Questions about this phone
When was the OnePlus 7T Pro released?
The OnePlus 7T Pro was announced 2019, October.
What is the OnePlus 7T Pro's display size?
The OnePlus 7T Pro has a 6.67 inches display with 1440 x 3120 pixels resolution.
How much RAM does the OnePlus 7T Pro have?
The OnePlus 7T Pro is available with 8 GB or 12 GB of RAM.
How much storage does the OnePlus 7T Pro have?
The OnePlus 7T Pro is available with 256GB / 8GB / 12GB of internal storage.
What camera does the OnePlus 7T Pro have?
The OnePlus 7T Pro features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the OnePlus 7T Pro battery capacity?
The OnePlus 7T Pro has a 4085 mAh battery.
Does the OnePlus 7T Pro support 5G?
No, the OnePlus 7T Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the OnePlus 7T Pro run?
The OnePlus 7T Pro runs Android 10.0 (full: Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the OnePlus 7T Pro?
AppsApk's editorial team rates the OnePlus 7T Pro at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.