OnePlus 6T McLaren
7.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.41 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory10 GB RAM
- Battery3700 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The OnePlus 6T McLaren is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.41 inches display, 10 GB RAM, up to 256GB storage, a Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) chipset, a 3700 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the OnePlus 6T McLaren at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 46, 66(1700/2100), 71(600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat16 1024/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2018, December |
BODY | |
| Dimensions | 157.5 x 74.8 x 8.2 mm (6.20 x 2.94 x 0.32 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Optic AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.41 inches, 100.9 cm2 (~85.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); OxygenOS 9.0.16 |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 10GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.6", 1.22µm, PDAF, OIS 20 MP (16 MP effective), f/1.7, 25mm (wide), 1/2.8", 1.0µm, PDAF"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/3.1", 1.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic Dirac HD sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 30W (Warp Charge 30) - 50% in 20 min |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Speed Orange |
| Price | 765 USD |
● Questions about this phone
When was the OnePlus 6T McLaren released?
The OnePlus 6T McLaren was announced 2018, December.
What is the OnePlus 6T McLaren's display size?
The OnePlus 6T McLaren has a 6.41 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the OnePlus 6T McLaren have?
The OnePlus 6T McLaren comes with 10 GB of RAM.
How much storage does the OnePlus 6T McLaren have?
The OnePlus 6T McLaren is available with 256GB / 10GB of internal storage.
What camera does the OnePlus 6T McLaren have?
The OnePlus 6T McLaren features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the OnePlus 6T McLaren battery capacity?
The OnePlus 6T McLaren has a 3700 mAh battery.
Does the OnePlus 6T McLaren support 5G?
No, the OnePlus 6T McLaren does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the OnePlus 6T McLaren run?
The OnePlus 6T McLaren runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the OnePlus 6T McLaren?
AppsApk's editorial team rates the OnePlus 6T McLaren at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN