OnePlus 6T
7.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.41 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3700 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The OnePlus 6T is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.41 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) chipset, a 3700 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the OnePlus 6T at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 46, 66(1700/2100), 71(600) - Europe, North America , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) - India, China |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat16 1024/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, November |
BODY | |
| Dimensions | 157.5 x 74.8 x 8.2 mm (6.20 x 2.94 x 0.32 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Optic AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.41 inches, 100.9 cm2 (~85.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); OxygenOS 9.0.17 |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.6", 1.22µm, PDAF, OIS 20 MP (16 MP effective), f/1.7, 25mm (wide), 1/2.8", 1.0µm, PDAF"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/3.1", 1.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic Dirac HD sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Thunder Purple, Mirror Black, Midnight Black |
| Price | 601 USD |
● Questions about this phone
When was the OnePlus 6T released?
The OnePlus 6T was announced 2018, October.
What is the OnePlus 6T's display size?
The OnePlus 6T has a 6.41 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the OnePlus 6T have?
The OnePlus 6T is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the OnePlus 6T have?
The OnePlus 6T is available with 128GB / 6GB / 8GB / 256GB of internal storage.
What camera does the OnePlus 6T have?
The OnePlus 6T features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the OnePlus 6T battery capacity?
The OnePlus 6T has a 3700 mAh battery.
Does the OnePlus 6T support 5G?
No, the OnePlus 6T does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the OnePlus 6T run?
The OnePlus 6T runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the OnePlus 6T?
AppsApk's editorial team rates the OnePlus 6T at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.