OnePlus 2
7.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2015Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The OnePlus 2 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.56 GHz Cortex-A53 & 4x1.82 GHz Cortex-A57) chipset, a 13 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the OnePlus 2 at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, July. Released 2015, August |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 151.8 x 74.9 x 9.9 mm (5.98 x 2.95 x 0.39 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Aluminum frame, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow); Oxygen 3.5.6 UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 (20 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.56 GHz Cortex-A53 & 4x1.82 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 430 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/2.6", 1.3µm, Laser AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Sandstone Black |
| Models | ONE A2003, ONE A2005, ONE A2001 |
| Price | About 329 USD |
● Questions about this phone
When was the OnePlus 2 released?
The OnePlus 2 was announced 2015, July. Released 2015, August.
What is the OnePlus 2's display size?
The OnePlus 2 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the OnePlus 2 have?
The OnePlus 2 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the OnePlus 2 have?
The OnePlus 2 is available with 16GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the OnePlus 2 have?
The OnePlus 2 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the OnePlus 2 battery capacity?
The OnePlus 2 has a 3300 mAh battery.
Does the OnePlus 2 support 5G?
No, the OnePlus 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the OnePlus 2 run?
The OnePlus 2 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the OnePlus 2?
AppsApk's editorial team rates the OnePlus 2 at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN