Razer Phone 2
7.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.72 inches · 1440×2560
- Camera12 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Razer Phone 2 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.72 inches display, 8 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Razer Phone 2 at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 14(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 48, 66(1700/2100), 71(600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 158.5 x 79 x 8.5 mm (6.24 x 3.11 x 0.33 in) |
| Weight | 220 g (7.76 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IGZO IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.72 inches, 90.2 cm2 (~72.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~513 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), planned upgrade to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.6, 1/3.1", 1.0µm, 2x optical zoom"; |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with Dolby Atmos stereo speakers (THX-certified amplifiers) |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 4+) Fast wireless charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Mirror back, Rugged satin |
| Models | Phone 2 |
| Price | About 399 USD"; |
● Questions about this phone
When was the Razer Phone 2 released?
The Razer Phone 2 was announced 2018, October.
What is the Razer Phone 2's display size?
The Razer Phone 2 has a 5.72 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Razer Phone 2 have?
The Razer Phone 2 comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the Razer Phone 2 have?
The Razer Phone 2 is available with 64GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Razer Phone 2 have?
The Razer Phone 2 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Razer Phone 2 battery capacity?
The Razer Phone 2 has a 4000 mAh battery.
Does the Razer Phone 2 support 5G?
No, the Razer Phone 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Razer Phone 2 run?
The Razer Phone 2 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), planned upgrade to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Razer Phone 2?
AppsApk's editorial team rates the Razer Phone 2 at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN