Samsung Galaxy A9 Pro (2016)
6.0/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Samsung Galaxy A9 Pro (2016) is a smartphone announced 2016. Key specs include a 6.0 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy A9 Pro (2016) at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 -A910F/DS |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 40(2300) , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 28(700), 38(2600), 40(2300) -A910F/DS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, March |
| Status | Available. Released 2016, May |
BODY | |
| Dimensions | 161.7 x 80.9 x 7.9 mm (6.37 x 3.19 x 0.31 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 4), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~75.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo); Experience UI 9 |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/1.9, 1/2.8", AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/1.9 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Gold |
| Models | SM-A9100, SM-A910F, SM-A910F |
| Price | About 329 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A9 Pro (2016) released?
The Samsung Galaxy A9 Pro (2016) was announced 2016, March.
What is the Samsung Galaxy A9 Pro (2016)'s display size?
The Samsung Galaxy A9 Pro (2016) has a 6.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A9 Pro (2016) have?
The Samsung Galaxy A9 Pro (2016) comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A9 Pro (2016) have?
The Samsung Galaxy A9 Pro (2016) is available with 32GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A9 Pro (2016) have?
The Samsung Galaxy A9 Pro (2016) features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy A9 Pro (2016) battery capacity?
The Samsung Galaxy A9 Pro (2016) has a 5000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A9 Pro (2016) support 5G?
No, the Samsung Galaxy A9 Pro (2016) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A9 Pro (2016) run?
The Samsung Galaxy A9 Pro (2016) runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A9 Pro (2016)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A9 Pro (2016) at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.