Samsung Galaxy J3 Pro
6.0/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Samsung Galaxy J3 Pro is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy J3 Pro at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, June |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 142.2 x 71.3 x 8 mm (5.60 x 2.81 x 0.31 in) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Gold |
| Models | SM-J3119, SM-J3110, SM-J327, SM-J3119S |
| Price | About 142 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J3 Pro released?
The Samsung Galaxy J3 Pro was announced 2016, June.
What is the Samsung Galaxy J3 Pro's display size?
The Samsung Galaxy J3 Pro has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J3 Pro have?
The Samsung Galaxy J3 Pro comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J3 Pro have?
The Samsung Galaxy J3 Pro is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J3 Pro have?
The Samsung Galaxy J3 Pro features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy J3 Pro battery capacity?
The Samsung Galaxy J3 Pro has a 2600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J3 Pro support 5G?
No, the Samsung Galaxy J3 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J3 Pro run?
The Samsung Galaxy J3 Pro runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J3 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J3 Pro at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.