Samsung Galaxy J6
1.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.6 inches · 720×1480
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Samsung Galaxy J6 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.6 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy J6 at 1.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
1.0
performance
1.0
connectivity
1.0
display
1.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 149.3 x 70.2 x 8.2 mm (5.88 x 2.76 x 0.32 in) |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.6 inches, 80.1 cm2 (~76.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1480 pixels, 18.5:9 ratio (~293 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Exynos 7870 Octa (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T830 MP1 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.9, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP, f/1.9 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | Stereo FM radio, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Blue |
| Models | SM-J600G, SM-J600F, SM-J600G, SM-J600FN, SM-J600GF, SM-J600GT, SM-J600L |
| Price | About 197 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J6 released?
The Samsung Galaxy J6 was announced 2018, May.
What is the Samsung Galaxy J6's display size?
The Samsung Galaxy J6 has a 5.6 inches display with 720 x 1480 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J6 have?
The Samsung Galaxy J6 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J6 have?
The Samsung Galaxy J6 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J6 have?
The Samsung Galaxy J6 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy J6 battery capacity?
The Samsung Galaxy J6 has a 3000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J6 support 5G?
No, the Samsung Galaxy J6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J6 run?
The Samsung Galaxy J6 runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J6?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J6 at 1.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN