Samsung Galaxy J1 (2016)
5.0/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2050 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Samsung Galaxy J1 (2016) is a smartphone announced 2016. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2050 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy J1 (2016) at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - J120F HSDPA 850 / 2100 - J120A |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - J120F LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700) - J120A |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, January |
| Status | Available. Released 2016, January |
BODY | |
| Dimensions | 132.6 x 69.3 x 8.9 mm (5.22 x 2.73 x 0.35 in) |
| Weight | 131 g (4.62 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 57.6 cm2 (~62.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~207 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Spreadtrum SC9830 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2050 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Gold |
| Models | SM-J120F, SM-J120H, SM-J120M, SM-J120M, SM-J120T, SM-J120G, SM-J120A, SM-J120FN, SM-J120AZ, SM-J120ZN, SM-J120W |
| Price | About 142 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J1 (2016) released?
The Samsung Galaxy J1 (2016) was announced 2016, January.
What is the Samsung Galaxy J1 (2016)'s display size?
The Samsung Galaxy J1 (2016) has a 4.5 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J1 (2016) have?
The Samsung Galaxy J1 (2016) comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J1 (2016) have?
The Samsung Galaxy J1 (2016) is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J1 (2016) have?
The Samsung Galaxy J1 (2016) features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy J1 (2016) battery capacity?
The Samsung Galaxy J1 (2016) has a 2050 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J1 (2016) support 5G?
No, the Samsung Galaxy J1 (2016) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J1 (2016) run?
The Samsung Galaxy J1 (2016) runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J1 (2016)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J1 (2016) at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.