Xiaomi 11T
Updated May 2026
- Network5G / LTE / HSPA
- Display—
- Camera—
- Memory128 GB
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 11
Sponsored
Xiaomi 11T and Xiaomi 11T Pro are Android-based smartphones manufactured by Xiaomi, introduced on September 15, 2021 and released on October 5, 2021, along with the Xiaomi 11 Lite 5G NE. The main feature of Xiaomi 11T Pro is 120W fast charging.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | Original: Android 11 with MIUI 12.5 / Current: Android 14 with Xiaomi HyperOS |
|---|---|
| Chipset | MediaTek Dimensity 1200-Ultra (6nm) |
| RAM | 8GB RAM |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Display | Dolby Vision |
| Battery | 5000mAh |
| Charging | 67W Mi Turbo Charging |
| Weight | 203 g |
| Dimensions | 164.1 mm H / 76.9 mm W / 8.8 mm D |
Design and display
The Xiaomi 11T features a modern display measuring 164.1 mm H / 76.9 mm W / 8.8 mm D. Display details: Dolby Vision. The handset weighs 203 g and is built in a Slate form factor.
Performance
Powering the Xiaomi 11T is the MediaTek Dimensity 1200-Ultra (6nm) system-on-chip. CPU configuration: Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-A78 & 3x2.60 GHz Cortex-A78 & 4x2.00 GHz Cortex-A78). Graphics are handled by Mali-G77. It ships with 8GB RAM of RAM. Storage options: 128GB, 256GB.
Battery and charging
The Xiaomi 11T packs a 5000mAh battery. Charging support: 67W Mi Turbo Charging.
Connectivity
Network support: GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G. Connectivity options include USB Type-C 2.0 / Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot / Bluetooth 5.2, A2DP, LE / A-GPS. Up to tri-band: GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC. SIM configuration: Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by).
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2021 |
BODY | |
| Dimensions | 164.1 mm H / 76.9 mm W / 8.8 mm D |
| Weight | 203 g |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Slate |
DISPLAY | |
| Type | Dolby Vision |
PLATFORM | |
| OS | Original: Android 11 with MIUI 12.5 / Current: Android 14 with Xiaomi HyperOS |
| Chipset | MediaTek Dimensity 1200-Ultra (6nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-A78 & 3x2.60 GHz Cortex-A78 & 4x2.00 GHz Cortex-A78) |
| GPU | Mali-G77 |
MEMORY | |
| Card slot | None |
| Internal | 128GB, 256GB |
SOUND | |
| Loudspeaker | Stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | USB Type-C 2.0 / Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot / Bluetooth 5.2, A2DP, LE / A-GPS. Up to tri-band: GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 3.x |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | 67W Mi Turbo Charging |
| Battery Type | 5000mAh |