Xiaomi Mi CC9e
7.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.01 inches · 720×1560
- Camera48 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4030 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Xiaomi Mi CC9e is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.01 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) chipset, a 48 MP main camera, a 4030 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Xiaomi Mi CC9e at 7.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
6.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) 450/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, July |
| Status | Available. Released 2019, July |
BODY | |
| Dimensions | 153.5 x 71.9 x 8.5 mm (6.04 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 173.8 g (6.14 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.01 inches, 88.7 cm2 (~80.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~286 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 8 MP, (ultrawide), f/2.2, 1.12µm 2 MP, f/2.4, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 0.8µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4030 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, White |
| Price | About 189 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi CC9e released?
The Xiaomi Mi CC9e was announced 2019, July.
What is the Xiaomi Mi CC9e's display size?
The Xiaomi Mi CC9e has a 6.01 inches display with 720 x 1560 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi CC9e have?
The Xiaomi Mi CC9e is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi CC9e have?
The Xiaomi Mi CC9e is available with 64GB / 4GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi CC9e have?
The Xiaomi Mi CC9e features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Xiaomi Mi CC9e battery capacity?
The Xiaomi Mi CC9e has a 4030 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi CC9e support 5G?
No, the Xiaomi Mi CC9e does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi CC9e run?
The Xiaomi Mi CC9e runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi CC9e?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi CC9e at 7.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN