Xiaomi Mi 9 Lite
7.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.39 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4030 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Xiaomi Mi 9 Lite is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.39 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) chipset, a 48 MP main camera, a 4030 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Xiaomi Mi 9 Lite at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 156.8 x 74.5 x 8.7 mm (6.17 x 2.93 x 0.34 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~85.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 8 MP, (ultrawide) 2 MP, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 0.8µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4030 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, White |
| Price | About 262 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi 9 Lite released?
The Xiaomi Mi 9 Lite was announced 2019, September.
What is the Xiaomi Mi 9 Lite's display size?
The Xiaomi Mi 9 Lite has a 6.39 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi 9 Lite have?
The Xiaomi Mi 9 Lite comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi 9 Lite have?
The Xiaomi Mi 9 Lite is available with 64GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi 9 Lite have?
The Xiaomi Mi 9 Lite features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Xiaomi Mi 9 Lite battery capacity?
The Xiaomi Mi 9 Lite has a 4030 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi 9 Lite support 5G?
No, the Xiaomi Mi 9 Lite does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi 9 Lite run?
The Xiaomi Mi 9 Lite runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi 9 Lite?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi 9 Lite at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.