Xiaomi Redmi 4 (4X)
6.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4100 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Xiaomi Redmi 4 (4X) is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4100 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Xiaomi Redmi 4 (4X) at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/100 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, May |
| Status | Available. Released 2017, May |
BODY | |
| Dimensions | 139.2 x 70 x 8.7 mm (5.48 x 2.76 x 0.34 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~70.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.1.2 (Nougat); MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold |
| Models | 2016060, 2016090, MAG138, MAE136 |
| Price | About 138 USD"; |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi 4 (4X) released?
The Xiaomi Redmi 4 (4X) was announced 2017, May.
What is the Xiaomi Redmi 4 (4X)'s display size?
The Xiaomi Redmi 4 (4X) has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi 4 (4X) have?
The Xiaomi Redmi 4 (4X) is available with 2 GB or 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi 4 (4X) have?
The Xiaomi Redmi 4 (4X) is available with 16GB / 2GB / 3GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi 4 (4X) have?
The Xiaomi Redmi 4 (4X) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Xiaomi Redmi 4 (4X) battery capacity?
The Xiaomi Redmi 4 (4X) has a 4100 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi 4 (4X) support 5G?
No, the Xiaomi Redmi 4 (4X) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi 4 (4X) run?
The Xiaomi Redmi 4 (4X) runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.1.2 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi 4 (4X)?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi 4 (4X) at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN