XOLO Era 2X
3.7/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The XOLO Era 2X is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.25 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the XOLO Era 2X at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
4.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, January |
| Status | Available. Released 2017, January |
BODY | |
| Dimensions | 144 x 72.3 x 9.5 mm (5.67 x 2.85 x 0.37 in) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.25 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 16GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/Gun Metal, Latte Gold |
● Questions about this phone
When was the XOLO Era 2X released?
The XOLO Era 2X was announced 2017, January.
What is the XOLO Era 2X's display size?
The XOLO Era 2X has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the XOLO Era 2X have?
The XOLO Era 2X is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the XOLO Era 2X have?
The XOLO Era 2X is available with 16GB / 2GB / 3GB of internal storage.
What camera does the XOLO Era 2X have?
The XOLO Era 2X features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the XOLO Era 2X battery capacity?
The XOLO Era 2X has a 2500 mAh battery.
Does the XOLO Era 2X support 5G?
No, the XOLO Era 2X does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the XOLO Era 2X run?
The XOLO Era 2X runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the XOLO Era 2X?
AppsApk's editorial team rates the XOLO Era 2X at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.