XOLO Era 1X
4.6/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- DisplayIPS LCD capacitive touchscreen · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The XOLO Era 1X is a smartphone announced 2016. Key specs include 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the XOLO Era 1X at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, September |
BODY | |
| Dimensions | 145.5 x 72 x 8.6 mm (5.73 x 2.83 x 0.34 in) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Spreadtrum SC9832A |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| GPU | Mali-400MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | dual-LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Brown/Gold |
● Questions about this phone
When was the XOLO Era 1X released?
The XOLO Era 1X was announced 2016, September.
What is the XOLO Era 1X's display size?
The XOLO Era 1X has a IPS LCD capacitive touchscreen display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the XOLO Era 1X have?
The XOLO Era 1X comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the XOLO Era 1X have?
The XOLO Era 1X is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the XOLO Era 1X have?
The XOLO Era 1X features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the XOLO Era 1X battery capacity?
The XOLO Era 1X has a 2500 mAh battery.
Does the XOLO Era 1X support 5G?
No, the XOLO Era 1X does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the XOLO Era 1X run?
The XOLO Era 1X runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the XOLO Era 1X?
AppsApk's editorial team rates the XOLO Era 1X at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.