XOLO Era 4K
5.7/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The XOLO Era 4K is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the XOLO Era 4K at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
5.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, February |
BODY | |
| Dimensions | 143 x 71.8 x 9.2 mm (5.63 x 2.83 x 0.36 in) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6735P (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, White |
| Price | About 91 USD |
● Questions about this phone
When was the XOLO Era 4K released?
The XOLO Era 4K was announced 2016, February.
What is the XOLO Era 4K's display size?
The XOLO Era 4K has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the XOLO Era 4K have?
The XOLO Era 4K comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the XOLO Era 4K have?
The XOLO Era 4K is available with 8GB / 2GB of internal storage.
What camera does the XOLO Era 4K have?
The XOLO Era 4K features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the XOLO Era 4K battery capacity?
The XOLO Era 4K has a 4000 mAh battery.
Does the XOLO Era 4K support 5G?
No, the XOLO Era 4K does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the XOLO Era 4K run?
The XOLO Era 4K runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the XOLO Era 4K?
AppsApk's editorial team rates the XOLO Era 4K at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.