XOLO Era X
4.7/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The XOLO Era X is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.5 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the XOLO Era X at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, February |
BODY | |
| Dimensions | 145.5 x 72 x 8.5 mm (5.73 x 2.83 x 0.33 in) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Spreadtrum SC9830A |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the XOLO Era X released?
The XOLO Era X was announced 2016, February.
What is the XOLO Era X's display size?
The XOLO Era X has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the XOLO Era X have?
The XOLO Era X comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the XOLO Era X have?
The XOLO Era X is available with 8GB / 2GB of internal storage.
What camera does the XOLO Era X have?
The XOLO Era X features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the XOLO Era X battery capacity?
The XOLO Era X has a 2500 mAh battery.
Does the XOLO Era X support 5G?
No, the XOLO Era X does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the XOLO Era X run?
The XOLO Era X runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the XOLO Era X?
AppsApk's editorial team rates the XOLO Era X at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.