Asus PadFone mini 4G (Intel)
5.0/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2060 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Asus PadFone mini 4G (Intel) is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.6 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 2060 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Asus PadFone mini 4G (Intel) at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
6.0
camera
3.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 28(700) - Taiwan , LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - EU |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 132 x 66.7 x 6.3 - 12.5 mm |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Intel Atom Z2560 |
| CPU | Dual-core 1.6 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2060 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Charcoal Black, Pearl White, Cherry Red |
| Price | 330 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus PadFone mini 4G (Intel) released?
The Asus PadFone mini 4G (Intel) was announced 2014, September.
What is the Asus PadFone mini 4G (Intel)'s display size?
The Asus PadFone mini 4G (Intel) has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Asus PadFone mini 4G (Intel) have?
The Asus PadFone mini 4G (Intel) comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Asus PadFone mini 4G (Intel) have?
The Asus PadFone mini 4G (Intel) is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Asus PadFone mini 4G (Intel) have?
The Asus PadFone mini 4G (Intel) features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Asus PadFone mini 4G (Intel) battery capacity?
The Asus PadFone mini 4G (Intel) has a 2060 mAh battery.
Does the Asus PadFone mini 4G (Intel) support 5G?
No, the Asus PadFone mini 4G (Intel) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus PadFone mini 4G (Intel) run?
The Asus PadFone mini 4G (Intel) runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Asus PadFone mini 4G (Intel)?
AppsApk's editorial team rates the Asus PadFone mini 4G (Intel) at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.