Asus PadFone mini (Intel)
3.7/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1170 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Asus PadFone mini (Intel) is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.6 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 1170 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Asus PadFone mini (Intel) at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
4.0
design
3.0
camera
2.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 124.4 x 61.4 x 6.3 - 11.2 mm |
| Weight | 116 g (4.09 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS+ LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Intel Atom Z2560 |
| CPU | Dual-core 1.6 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 1170 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Red, Blue, Yellow |
| Price | 231 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus PadFone mini (Intel) released?
The Asus PadFone mini (Intel) was announced 2014, January.
What is the Asus PadFone mini (Intel)'s display size?
The Asus PadFone mini (Intel) has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Asus PadFone mini (Intel) have?
The Asus PadFone mini (Intel) comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Asus PadFone mini (Intel) have?
The Asus PadFone mini (Intel) is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Asus PadFone mini (Intel) have?
The Asus PadFone mini (Intel) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Asus PadFone mini (Intel) battery capacity?
The Asus PadFone mini (Intel) has a 1170 mAh battery.
Does the Asus PadFone mini (Intel) support 5G?
No, the Asus PadFone mini (Intel) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Asus PadFone mini (Intel) run?
The Asus PadFone mini (Intel) runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Asus PadFone mini (Intel)?
AppsApk's editorial team rates the Asus PadFone mini (Intel) at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.