Asus PadFone mini
5.7/ 10
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Asus PadFone mini is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Asus PadFone mini at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, December |
| Status | Available. Released 2014, December |
BODY | |
| Dimensions | 129.3 x 65.6 x 8.7 mm (5.09 x 2.58 x 0.34 in) |
| Weight | 105 g (3.70 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~60.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8226 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Titanium Black, Platinum White, Soft Pink |
| Price | 319 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus PadFone mini released?
The Asus PadFone mini was announced 2013, December.
What is the Asus PadFone mini's display size?
The Asus PadFone mini has a 4.3 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Asus PadFone mini have?
The Asus PadFone mini comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Asus PadFone mini have?
The Asus PadFone mini is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Asus PadFone mini have?
The Asus PadFone mini features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Asus PadFone mini battery capacity?
The Asus PadFone mini has a 1500 mAh battery.
Does the Asus PadFone mini support 5G?
No, the Asus PadFone mini does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Asus PadFone mini run?
The Asus PadFone mini runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Asus PadFone mini?
AppsApk's editorial team rates the Asus PadFone mini at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.