Asus PadFone S
7.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Asus PadFone S is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.3 GHz Krait 400 chipset, a 13 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Asus PadFone S at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 700 / 900 / 1700/2100 / 1800 / 1900 / 2100 / 2600 , LTE 800 / 900 / 1700/2100 / 1800 / 1900 / 2100 / 2600 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, March |
| Status | Available. Released 2014, July |
BODY | |
| Dimensions | 143.4 x 72.5 x 10 mm (5.65 x 2.85 x 0.39 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super IPS+ LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AB Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 2160p@12-25fps, 1080p@30fps, 720p@60fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort TV-out), USB Host |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Titanium Black, Platinum White, Dark Ruby |
| Models | T00N |
| Price | 275 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus PadFone S released?
The Asus PadFone S was announced 2014, March.
What is the Asus PadFone S's display size?
The Asus PadFone S has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Asus PadFone S have?
The Asus PadFone S comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Asus PadFone S have?
The Asus PadFone S is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Asus PadFone S have?
The Asus PadFone S features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Asus PadFone S battery capacity?
The Asus PadFone S has a 2300 mAh battery.
Does the Asus PadFone S support 5G?
No, the Asus PadFone S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus PadFone S run?
The Asus PadFone S runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Asus PadFone S?
AppsApk's editorial team rates the Asus PadFone S at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.