Asus PadFone X mini
5.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2060 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Asus PadFone X mini is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.6 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 2060 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Asus PadFone X mini at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
5.0
camera
4.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 17(700) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 132.1 x 66.3 x 12.7 mm (5.20 x 2.61 x 0.5 in) |
| Weight | 148.8 g (5.22 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS+ LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Intel Atom Z2560 |
| CPU | Dual-core 1.6 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2060 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 176 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus PadFone X mini released?
The Asus PadFone X mini was announced 2014, October.
What is the Asus PadFone X mini's display size?
The Asus PadFone X mini has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Asus PadFone X mini have?
The Asus PadFone X mini comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Asus PadFone X mini have?
The Asus PadFone X mini is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Asus PadFone X mini have?
The Asus PadFone X mini features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Asus PadFone X mini battery capacity?
The Asus PadFone X mini has a 2060 mAh battery.
Does the Asus PadFone X mini support 5G?
No, the Asus PadFone X mini does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus PadFone X mini run?
The Asus PadFone X mini runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Asus PadFone X mini?
AppsApk's editorial team rates the Asus PadFone X mini at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN