Asus Pegasus 2 Plus
6.1/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3030 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Asus Pegasus 2 Plus is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3030 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Asus Pegasus 2 Plus at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, July |
| Status | Available. Released 2015, December |
BODY | |
| Dimensions | 151.8 x 75.5 x 8.1 mm (5.98 x 2.97 x 0.32 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3030 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Rose Gold, White |
| Price | 330 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Pegasus 2 Plus released?
The Asus Pegasus 2 Plus was announced 2015, July.
What is the Asus Pegasus 2 Plus's display size?
The Asus Pegasus 2 Plus has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Pegasus 2 Plus have?
The Asus Pegasus 2 Plus comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Asus Pegasus 2 Plus have?
The Asus Pegasus 2 Plus is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Asus Pegasus 2 Plus have?
The Asus Pegasus 2 Plus features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Asus Pegasus 2 Plus battery capacity?
The Asus Pegasus 2 Plus has a 3030 mAh battery.
Does the Asus Pegasus 2 Plus support 5G?
No, the Asus Pegasus 2 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Pegasus 2 Plus run?
The Asus Pegasus 2 Plus runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Asus Pegasus 2 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Asus Pegasus 2 Plus at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.