Asus ROG Phone 5
Updated May 2026
- Network5G / LTE
- Display—
- Camera64 MP
- Memory256 GB
- Battery6000 mAh
- OSAndroid 11
Sponsored
ROG Phone 5 is a line of Android gaming smartphones made by Asus as the fourth generation of ROG smartphone series following the third generation ROG Phone 3. It was launched on 10 March 2021.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | ROG UI based on Android 11 |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| RAM | LPDDR5 RAM / 8/12 GB (Base) / 16 GB (Pro) / 18 GB (Ultimate) |
| Storage | UFS 3.1 / 128/256 GB (Base) / 256 GB (Pro) / 512 GB (Ultimate) |
| Display | 6.78 in AMOLED capacitive touchscreen, 1080p 1080 × 2448 pixels, 20.4:9 aspect ratio (395 ppi), 144Hz refresh rate, HDR10+ |
| Main camera | 64 MP Sony Exmor IMX686, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.73", 0.8 μm, PDAF + 13 MP, f/2.4, 125˚, 11mm (ultrawide) + 5 MP, f/2.0, (macro) / LED flash, HDR, panorama, 8K@30fps, 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie camera | 24 MP, f/2.5, 27mm (wide), 0.9 μm |
| Battery | 6000mAh Li-Po (2x 3000mAh) |
| Charging | 65W Fast charging, Reverse charging 10W Power Delivery 3.0 Quick Charge 5 |
| Weight | 238 g |
| Dimensions | 172.8 x 77.3 x 10.3 |
Design and display
The Asus ROG Phone 5 features a modern display measuring approximately 6.x inches. Display details: 6.78 in AMOLED capacitive touchscreen, 1080p 1080 × 2448 pixels, 20.4:9 aspect ratio (395 ppi), 144Hz refresh rate, HDR10+. The handset weighs 238 g and is built in a Slate form factor.
Performance
Powering the Asus ROG Phone 5 is the Qualcomm Snapdragon 888 system-on-chip. CPU configuration: Octa-core (1x 2.84 GHz Kryo 680 Prime + 3x 2.42 GHz Kryo 680 Gold + 4x 1.8 GHz Kryo 680 Silver). Graphics are handled by Adreno 660. It ships with LPDDR5 RAM / 8/12 GB (Base) / 16 GB (Pro) / 18 GB (Ultimate) of RAM. Storage options: UFS 3.1 / 128/256 GB (Base) / 256 GB (Pro) / 512 GB (Ultimate).
Camera
The rear camera system on the Asus ROG Phone 5: 64 MP Sony Exmor IMX686, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.73", 0.8 μm, PDAF + 13 MP, f/2.4, 125˚, 11mm (ultrawide) + 5 MP, f/2.0, (macro) / LED flash, HDR, panorama, 8K@30fps, 4K@30fps, 1080p@30fps. Front-facing camera: 24 MP, f/2.5, 27mm (wide), 0.9 μm.
Battery and charging
The Asus ROG Phone 5 packs a 6000mAh Li-Po (2x 3000mAh) battery. Charging support: 65W Fast charging, Reverse charging 10W Power Delivery 3.0 Quick Charge 5.
Connectivity
Network support: 2G, 3G, 4G, 4G LTE and 5G. Connectivity options include Bluetooth 5.2, HFP, AVRCP, HID, PAN, OPP, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive / WiFi 6E 802.11a/b/g/n/ac/ax 2x2 MIMO (2.4, 5 & 6 GHz), dual-band, WiFi Direct, hotspot, NFC.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | 2G, 3G, 4G, 4G LTE and 5G |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2021 |
BODY | |
| Dimensions | 172.8 x 77.3 x 10.3 |
| Weight | 238 g |
| Build | Slate |
DISPLAY | |
| Type | 6.78 in AMOLED capacitive touchscreen, 1080p 1080 × 2448 pixels, 20.4:9 aspect ratio (395 ppi), 144Hz refresh rate, HDR10+ |
PLATFORM | |
| OS | ROG UI based on Android 11 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| CPU | Octa-core (1x 2.84 GHz Kryo 680 Prime + 3x 2.42 GHz Kryo 680 Gold + 4x 1.8 GHz Kryo 680 Silver) |
| GPU | Adreno 660 |
MEMORY | |
| Card slot | None |
| Internal | UFS 3.1 / 128/256 GB (Base) / 256 GB (Pro) / 512 GB (Ultimate) |
MAIN CAMERA | |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Single | 64 MP Sony Exmor IMX686, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.73", 0.8 μm, PDAF + 13 MP, f/2.4, 125˚, 11mm (ultrawide) + 5 MP, f/2.0, (macro) / LED flash, HDR, panorama, 8K@30fps, 4K@30fps, 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 24 MP, f/2.5, 27mm (wide), 0.9 μm |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Bluetooth 5.2, HFP, AVRCP, HID, PAN, OPP, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive / WiFi 6E 802.11a/b/g/n/ac/ax 2x2 MIMO (2.4, 5 & 6 GHz), dual-band, WiFi Direct, hotspot, NFC |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | 65W Fast charging, Reverse charging 10W Power Delivery 3.0 Quick Charge 5 |
| Battery Type | 6000mAh Li-Po (2x 3000mAh) |