Asus ROG Phone 6
Updated May 2026
- Network5G / LTE / HSPA
- Display—
- Camera—
- Memory512 GB
- Battery6000 mAh
- OSAndroid 12
Sponsored
ROG Phone 6 is a line of Android gaming smartphones made by Asus as the fifth generation of ROG smartphone series following the fourth generation ROG Phone 5. It was launched on July 5, 2022.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | Android 12 |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| RAM | 8, 12 or 16GB LPDDR5 RAM |
| Storage | 128, 256 or 512GB |
| Display | 6.78 in / px resolution (~395 ppi density) / AMOLED, 1B colors, 165Hz refresh rate, HDR10+, 800 nits (typ), 1200 nits (peak) / Corning Gorilla Glass Victus |
| Selfie camera | 12 MP, 28mm (wide) |
| Battery | 6000 mAh |
| Charging | Fast charging 65W |
| Weight | 239 g |
| Dimensions | 173 mm H / 77 mm W / 10.3 mm D |
Design and display
The Asus ROG Phone 6 features a modern display measuring 173 mm H / 77 mm W / 10.3 mm D. Display details: 6.78 in / px resolution (~395 ppi density) / AMOLED, 1B colors, 165Hz refresh rate, HDR10+, 800 nits (typ), 1200 nits (peak) / Corning Gorilla Glass Victus. The handset weighs 239 g and is built in a Slate form factor.
Performance
Powering the Asus ROG Phone 6 is the Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) system-on-chip. CPU configuration: Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510). Graphics are handled by Adreno 730. It ships with 8, 12 or 16GB LPDDR5 RAM of RAM. Storage options: 128, 256 or 512GB.
Camera
Front-facing camera: 12 MP, 28mm (wide).
Battery and charging
The Asus ROG Phone 6 packs a 6000 mAh battery. Charging support: Fast charging 65W.
Connectivity
Network support: GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct, hotspot / Bluetooth 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive. SIM configuration: Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by).
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2022 |
BODY | |
| Dimensions | 173 mm H / 77 mm W / 10.3 mm D |
| Weight | 239 g |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Slate |
DISPLAY | |
| Type | 6.78 in / px resolution (~395 ppi density) / AMOLED, 1B colors, 165Hz refresh rate, HDR10+, 800 nits (typ), 1200 nits (peak) / Corning Gorilla Glass Victus |
PLATFORM | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128, 256 or 512GB |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 12 MP, 28mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct, hotspot / Bluetooth 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast charging 65W |
| Battery Type | 6000 mAh |
MISC | |
| Models | Phantom Black, Storm White |