Asus ROG Phone 7
Updated May 2026
- Network5G / LTE / HSPA
- Display—
- Camera—
- Memory512 GB
- Battery6000 mAh
- OSAndroid 13
Sponsored
The ROG Phone 7 and ROG Phone 7 Ultimate are Android gaming smartphones made by Asus as the sixth generation of ROG smartphone series following the fifth generation ROG Phone 6. They were launched on April 13, 2023.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | Android 13 |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| RAM | 16GB RAM |
| Storage | 512GB |
| Display | 6.78 in / 1080 x 2448 px resolution (~395 ppi density) / AMOLED, 1B colors, 165Hz, HDR10+, 1000 nits (HBM), 1500 nits (peak) / Corning Gorilla Glass Victus |
| Battery | Li-Po 6000 mAh |
| Charging | Fast charging 65W |
| Weight | 239 g |
| Dimensions | 173 mm H / 77 mm W / 10.3 mm D |
Design and display
The Asus ROG Phone 7 features a modern display measuring 173 mm H / 77 mm W / 10.3 mm D. Display details: 6.78 in / 1080 x 2448 px resolution (~395 ppi density) / AMOLED, 1B colors, 165Hz, HDR10+, 1000 nits (HBM), 1500 nits (peak) / Corning Gorilla Glass Victus. The handset weighs 239 g and is built in a Slate form factor.
Performance
Powering the Asus ROG Phone 7 is the Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) system-on-chip. CPU configuration: Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510). Graphics are handled by Adreno 740. It ships with 16GB RAM of RAM. Storage options: 512GB.
Battery and charging
The Asus ROG Phone 7 packs a Li-Po 6000 mAh battery. Charging support: Fast charging 65W.
Connectivity
Network support: GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct / Bluetooth 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive. SIM configuration: Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by).
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2023 |
BODY | |
| Dimensions | 173 mm H / 77 mm W / 10.3 mm D |
| Weight | 239 g |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Slate |
DISPLAY | |
| Type | 6.78 in / 1080 x 2448 px resolution (~395 ppi density) / AMOLED, 1B colors, 165Hz, HDR10+, 1000 nits (HBM), 1500 nits (peak) / Corning Gorilla Glass Victus |
PLATFORM | |
| OS | Android 13 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
MEMORY | |
| Card slot | None |
| Internal | 512GB |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct / Bluetooth 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast charging 65W |
| Battery Type | Li-Po 6000 mAh |
MISC | |
| Models | Phantom Black (only ROG Phone 7), Storm White |