Asus ROG Phone 8
Updated May 2026
- Network5G / LTE / HSPA
- Display—
- Camera—
- Memory512 GB
- Battery5500 mAh
- OSAndroid 14
Sponsored
The ROG Phone 8 is a line of Android gaming smartphones made by Asus as the seventh generation of ROG smartphone series following the sixth generation ROG Phone 7. It was launched on 18 January 2024.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | Android 14 |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| RAM | 24GB RAM / 16GB RAM / 12GB RAM |
| Storage | 1TB / 512GB / 256GB |
| Display | 6.78 in / 1080 x 2400 px resolution (~388 ppi density) / LTPO AMOLED, 1B colors, 165Hz, HDR10, 1600 nits (HBM), 2500 nits (peak) / Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Battery | Li-Po 5500 mAh |
| Charging | Fast charging 65W, 15W Wireless charging, 10W Reverse wired charging |
| Weight | 225 g |
| Dimensions | 163.8 mm H / 76.8 mm W / 8.9 mm D |
Design and display
The Asus ROG Phone 8 features a modern display measuring 163.8 mm H / 76.8 mm W / 8.9 mm D. Display details: 6.78 in / 1080 x 2400 px resolution (~388 ppi density) / LTPO AMOLED, 1B colors, 165Hz, HDR10, 1600 nits (HBM), 2500 nits (peak) / Corning Gorilla Glass Victus 2. The handset weighs 225 g and is built in a Slate form factor.
Performance
Powering the Asus ROG Phone 8 is the Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) system-on-chip. CPU configuration: Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 5x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520). Graphics are handled by Adreno 750. It ships with 24GB RAM / 16GB RAM / 12GB RAM of RAM. Storage options: 1TB / 512GB / 256GB.
Battery and charging
The Asus ROG Phone 8 packs a Li-Po 5500 mAh battery. Charging support: Fast charging 65W, 15W Wireless charging, 10W Reverse wired charging.
Connectivity
Network support: GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct / Bluetooth 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless. SIM configuration: Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by).
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2024 |
BODY | |
| Dimensions | 163.8 mm H / 76.8 mm W / 8.9 mm D |
| Weight | 225 g |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Slate |
DISPLAY | |
| Type | 6.78 in / 1080 x 2400 px resolution (~388 ppi density) / LTPO AMOLED, 1B colors, 165Hz, HDR10, 1600 nits (HBM), 2500 nits (peak) / Corning Gorilla Glass Victus 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 14 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 5x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
MEMORY | |
| Card slot | None |
| Internal | 1TB / 512GB / 256GB |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct / Bluetooth 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast charging 65W, 15W Wireless charging, 10W Reverse wired charging |
| Battery Type | Li-Po 5500 mAh |
MISC | |
| Models | Phantom Black (ROG Phone 8 Pro Edition, 8 Pro and 8), Rebel Grey (ROG Phone 8 Pro and 8) |