Asus ROG Phone II ZS660KL
8.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Coming soon
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.59 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory12 GB RAM
- Battery6000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Asus ROG Phone II ZS660KL is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.59 inches display, 12 GB RAM, up to 256GB storage, a Qualcomm SDM855 Snapdragon 855+ chipset, a 6000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Asus ROG Phone II ZS660KL at 8.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
9.0
connectivity
9.0
display
9.0
design
9.0
camera
8.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 28(700), 29(700), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 46 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 (Cat20 Ultimate edition) 1200/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, July |
| Status | Coming soon. Exp. release 2019, September 20 |
BODY | |
| Dimensions | 171 x 77.6 x 9.5 mm (6.73 x 3.06 x 0.37 in) |
| Weight | 240 g (8.47 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass (Gorilla Glass 6), back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.59 inches, 106.6 cm2 (~80.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~391 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 DCI-P3 108% HDR10 120 Hz 240 Hz touch-sensing |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), ROG UI |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855+ (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 12GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF, Laser AF 13 MP, f/2.4, 11mm (ultrawide)" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 24MP, f/2.2, 0.9µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (2 dedicated amplifiers) |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mics DTS Headphone X |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ad, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; accessory connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 30W (Quick Charge 4.0) Power bank/Reverse charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 6000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Matte Black, Glossy Black |
| Models | ASUS_I001D |
| Price | About 990 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus ROG Phone II ZS660KL released?
The Asus ROG Phone II ZS660KL was announced 2019, July.
What is the Asus ROG Phone II ZS660KL's display size?
The Asus ROG Phone II ZS660KL has a 6.59 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Asus ROG Phone II ZS660KL have?
The Asus ROG Phone II ZS660KL comes with 12 GB of RAM.
How much storage does the Asus ROG Phone II ZS660KL have?
The Asus ROG Phone II ZS660KL is available with 256GB / 12GB / 512GB / 1TB of internal storage.
What camera does the Asus ROG Phone II ZS660KL have?
The Asus ROG Phone II ZS660KL features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Asus ROG Phone II ZS660KL battery capacity?
The Asus ROG Phone II ZS660KL has a 6000 mAh battery.
Does the Asus ROG Phone II ZS660KL support 5G?
No, the Asus ROG Phone II ZS660KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus ROG Phone II ZS660KL run?
The Asus ROG Phone II ZS660KL runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie), ROG UI).
What is AppsApk's rating for the Asus ROG Phone II ZS660KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus ROG Phone II ZS660KL at 8.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.