Asus Transformer Pad TF103C
6.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display10.1 inches · 800×1280
- Camera2 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Asus Transformer Pad TF103C is a tablet announced 2014. Key specs include a 10.1 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.86 GHz chipset, a 2 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Asus Transformer Pad TF103C at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 257.5 x 178.4 x 9.9 mm (10.14 x 7.02 x 0.39 in) |
| Weight | 550 g (1.21 lb) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~64.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Intel Atom Z3745 |
| CPU | Quad-core 1.86 GHz |
| GPU | Intel Gen 7 (Ivy Bridge) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery (19 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 242 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Transformer Pad TF103C released?
The Asus Transformer Pad TF103C was announced 2014, June.
What is the Asus Transformer Pad TF103C's display size?
The Asus Transformer Pad TF103C has a 10.1 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Transformer Pad TF103C have?
The Asus Transformer Pad TF103C comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Asus Transformer Pad TF103C have?
The Asus Transformer Pad TF103C is available with 8GB / 1GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Asus Transformer Pad TF103C have?
The Asus Transformer Pad TF103C features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Asus Transformer Pad TF103C battery capacity?
The Asus Transformer Pad TF103C has a 5000 mAh battery.
Does the Asus Transformer Pad TF103C support 5G?
No, the Asus Transformer Pad TF103C does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Asus Transformer Pad TF103C run?
The Asus Transformer Pad TF103C runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Asus Transformer Pad TF103C?
AppsApk's editorial team rates the Asus Transformer Pad TF103C at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.