Asus Transformer Pad TF303CL
6.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display10.1 inches · 1920×1200
- Camera5 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery6600 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Asus Transformer Pad TF303CL is a tablet announced 2014. Key specs include a 10.1 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.86 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 6600 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Asus Transformer Pad TF303CL at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, Q3 |
BODY | |
| Dimensions | 257.4 x 178.4 x 9.9 mm (10.13 x 7.02 x 0.39 in) |
| Weight | 595 g (1.31 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~64.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Intel Atom Z3745 |
| CPU | Quad-core 1.86 GHz |
| GPU | Intel Gen 7 (Ivy Bridge) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 6600 mAh battery (25 Wh) |
MISC | |
| Colors | Blue, Gold |
| Price | About 440 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Transformer Pad TF303CL released?
The Asus Transformer Pad TF303CL was announced 2014, June.
What is the Asus Transformer Pad TF303CL's display size?
The Asus Transformer Pad TF303CL has a 10.1 inches display with 1920 x 1200 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Transformer Pad TF303CL have?
The Asus Transformer Pad TF303CL comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Asus Transformer Pad TF303CL have?
The Asus Transformer Pad TF303CL is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Asus Transformer Pad TF303CL have?
The Asus Transformer Pad TF303CL features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Asus Transformer Pad TF303CL battery capacity?
The Asus Transformer Pad TF303CL has a 6600 mAh battery.
Does the Asus Transformer Pad TF303CL support 5G?
No, the Asus Transformer Pad TF303CL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Transformer Pad TF303CL run?
The Asus Transformer Pad TF303CL runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Asus Transformer Pad TF303CL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Transformer Pad TF303CL at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.