Asus Zenfone 2 Deluxe ZE551ML
6.4/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Asus Zenfone 2 Deluxe ZE551ML is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Quad-core 2.3 GHz chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Asus Zenfone 2 Deluxe ZE551ML at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , TD-SCDMA - India |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 9(1800), 18(800), 19(800), 28(700) - Taiwan , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - Global , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 20(800) - US , LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - India |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4+ 250/50 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps (Special Edition) |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, August |
| Status | Available. Released 2015, September |
BODY | |
| Dimensions | 152.5 x 77.2 x 10.9 mm (6.00 x 3.04 x 0.43 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow); ZenUI |
| Chipset | Intel Atom Z3580 , Intel Atom Z3560 , Intel Atom Z3590 |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Quad-core 1.8 GHz Quad-core 2.5 GHz |
| GPU | PowerVR G6430 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Pink, Purple , Silver Polygon/Carbon Night (Black) - Special Edition |
| Price | 385 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone 2 Deluxe ZE551ML released?
The Asus Zenfone 2 Deluxe ZE551ML was announced 2015, August.
What is the Asus Zenfone 2 Deluxe ZE551ML's display size?
The Asus Zenfone 2 Deluxe ZE551ML has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone 2 Deluxe ZE551ML have?
The Asus Zenfone 2 Deluxe ZE551ML comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone 2 Deluxe ZE551ML have?
The Asus Zenfone 2 Deluxe ZE551ML is available with 64GB / 4GB / 128GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone 2 Deluxe ZE551ML have?
The Asus Zenfone 2 Deluxe ZE551ML features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Asus Zenfone 2 Deluxe ZE551ML battery capacity?
The Asus Zenfone 2 Deluxe ZE551ML has a 3000 mAh battery.
Does the Asus Zenfone 2 Deluxe ZE551ML support 5G?
No, the Asus Zenfone 2 Deluxe ZE551ML does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone 2 Deluxe ZE551ML run?
The Asus Zenfone 2 Deluxe ZE551ML runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone 2 Deluxe ZE551ML?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone 2 Deluxe ZE551ML at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.