Asus Zenfone 2 Laser ZE551KL
5.7/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5
Sponsored
The Asus Zenfone 2 Laser ZE551KL is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5. AppsApk rates the Asus Zenfone 2 Laser ZE551KL at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, November |
| Status | Available. Released 2015, November |
BODY | |
| Dimensions | 152.4 x 77.2 x 10.9 mm (6.00 x 3.04 x 0.43 in) |
| Weight | 170.1 g (6.00 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5 (Lollipop), upgradable to 6.1 (Marshmallow); ZenUI 2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, Laser AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver |
| Models | Z00TD |
| Price | 198 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone 2 Laser ZE551KL released?
The Asus Zenfone 2 Laser ZE551KL was announced 2015, November.
What is the Asus Zenfone 2 Laser ZE551KL's display size?
The Asus Zenfone 2 Laser ZE551KL has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone 2 Laser ZE551KL have?
The Asus Zenfone 2 Laser ZE551KL comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone 2 Laser ZE551KL have?
The Asus Zenfone 2 Laser ZE551KL is available with 16GB / 3GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone 2 Laser ZE551KL have?
The Asus Zenfone 2 Laser ZE551KL features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Asus Zenfone 2 Laser ZE551KL battery capacity?
The Asus Zenfone 2 Laser ZE551KL has a 3000 mAh battery.
Does the Asus Zenfone 2 Laser ZE551KL support 5G?
No, the Asus Zenfone 2 Laser ZE551KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone 2 Laser ZE551KL run?
The Asus Zenfone 2 Laser ZE551KL runs Android 5 (full: Android 5 (Lollipop), upgradable to 6.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone 2 Laser ZE551KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone 2 Laser ZE551KL at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.