Asus Zenfone 2 ZE550ML
6.7/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Asus Zenfone 2 ZE550ML is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.8 GHz chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Asus Zenfone 2 ZE550ML at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , TD-SCDMA - China & India |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 28(700) - Taiwan , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - Global , LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - China & India |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, March |
BODY | |
| Dimensions | 152.5 x 77.2 x 10.9 mm (6.00 x 3.04 x 0.43 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow); ZenUI |
| Chipset | Intel Atom Z3560 |
| CPU | Quad-core 1.8 GHz |
| GPU | PowerVR G6430 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Osmium Black, Glamor Red, Ceramic White |
| Models | Z008D, Z008 |
| Price | 275 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone 2 ZE550ML released?
The Asus Zenfone 2 ZE550ML was announced 2015, March.
What is the Asus Zenfone 2 ZE550ML's display size?
The Asus Zenfone 2 ZE550ML has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone 2 ZE550ML have?
The Asus Zenfone 2 ZE550ML comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone 2 ZE550ML have?
The Asus Zenfone 2 ZE550ML is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone 2 ZE550ML have?
The Asus Zenfone 2 ZE550ML features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Asus Zenfone 2 ZE550ML battery capacity?
The Asus Zenfone 2 ZE550ML has a 3000 mAh battery.
Does the Asus Zenfone 2 ZE550ML support 5G?
No, the Asus Zenfone 2 ZE550ML does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone 2 ZE550ML run?
The Asus Zenfone 2 ZE550ML runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone 2 ZE550ML?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone 2 ZE550ML at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.