Asus Zenfone 2E
6.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Asus Zenfone 2E is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.6 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Asus Zenfone 2E at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, July |
| Status | Available. Released 2015, July |
BODY | |
| Dimensions | 148.1 x 71.4 x 10.9 mm (5.83 x 2.81 x 0.43 in) |
| Weight | 155.1 g (5.47 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop); ZenUI |
| Chipset | Intel Atom Z2560 |
| CPU | Dual-core 1.6 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Charcoal Black, Pearl White |
| Price | 121 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone 2E released?
The Asus Zenfone 2E was announced 2015, July.
What is the Asus Zenfone 2E's display size?
The Asus Zenfone 2E has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone 2E have?
The Asus Zenfone 2E comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone 2E have?
The Asus Zenfone 2E is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone 2E have?
The Asus Zenfone 2E features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Asus Zenfone 2E battery capacity?
The Asus Zenfone 2E has a 2500 mAh battery.
Does the Asus Zenfone 2E support 5G?
No, the Asus Zenfone 2E does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone 2E run?
The Asus Zenfone 2E runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone 2E?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone 2E at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN