Asus Zenfone 3 Deluxe 5.5 ZS550KL
5.4/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.1
Sponsored
The Asus Zenfone 3 Deluxe 5.5 ZS550KL is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.1. AppsApk rates the Asus Zenfone 3 Deluxe 5.5 ZS550KL at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, October |
| Status | Available. Released 2016, October |
BODY | |
| Dimensions | 151.5 x 76.7 x 7.8 mm (5.96 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight | 151 g (5.33 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.1 (Marshmallow), upgradable to 7 (Nougat); ZenUI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0, PDAF, Laser AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 60% in 40 min (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Shimmer Gold |
| Models | Z01FD |
| Price | 308 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone 3 Deluxe 5.5 ZS550KL released?
The Asus Zenfone 3 Deluxe 5.5 ZS550KL was announced 2016, October.
What is the Asus Zenfone 3 Deluxe 5.5 ZS550KL's display size?
The Asus Zenfone 3 Deluxe 5.5 ZS550KL has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone 3 Deluxe 5.5 ZS550KL have?
The Asus Zenfone 3 Deluxe 5.5 ZS550KL comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone 3 Deluxe 5.5 ZS550KL have?
The Asus Zenfone 3 Deluxe 5.5 ZS550KL is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone 3 Deluxe 5.5 ZS550KL have?
The Asus Zenfone 3 Deluxe 5.5 ZS550KL features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Asus Zenfone 3 Deluxe 5.5 ZS550KL battery capacity?
The Asus Zenfone 3 Deluxe 5.5 ZS550KL has a 3000 mAh battery.
Does the Asus Zenfone 3 Deluxe 5.5 ZS550KL support 5G?
No, the Asus Zenfone 3 Deluxe 5.5 ZS550KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone 3 Deluxe 5.5 ZS550KL run?
The Asus Zenfone 3 Deluxe 5.5 ZS550KL runs Android 6.1 (full: Android 6.1 (Marshmallow), upgradable to 7 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone 3 Deluxe 5.5 ZS550KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone 3 Deluxe 5.5 ZS550KL at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.