Asus Zenfone 3 Laser ZC551KL
6.9/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.1
Sponsored
The Asus Zenfone 3 Laser ZC551KL is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.1. AppsApk rates the Asus Zenfone 3 Laser ZC551KL at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global , HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 - Asia , HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - Global LTE band 1(2100), 5(850), 8(900), 40(2300) - India , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 28(700), 38(2600), 41(2500) - Asia , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 28(700) - USA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, July |
| Status | Available. Released 2016, August |
BODY | |
| Dimensions | 149 x 76 x 7.9 mm (5.87 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/3", 1.12µm, Laser AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 24mm |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Sand Gold, Glacier Silver |
| Models | Z01BDB, Z01BDA, Z01BD, Z01BDC |
| Price | 176 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone 3 Laser ZC551KL released?
The Asus Zenfone 3 Laser ZC551KL was announced 2016, July.
What is the Asus Zenfone 3 Laser ZC551KL's display size?
The Asus Zenfone 3 Laser ZC551KL has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone 3 Laser ZC551KL have?
The Asus Zenfone 3 Laser ZC551KL is available with 2 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone 3 Laser ZC551KL have?
The Asus Zenfone 3 Laser ZC551KL is available with 16GB / 2GB / 32GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone 3 Laser ZC551KL have?
The Asus Zenfone 3 Laser ZC551KL features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Asus Zenfone 3 Laser ZC551KL battery capacity?
The Asus Zenfone 3 Laser ZC551KL has a 3000 mAh battery.
Does the Asus Zenfone 3 Laser ZC551KL support 5G?
No, the Asus Zenfone 3 Laser ZC551KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone 3 Laser ZC551KL run?
The Asus Zenfone 3 Laser ZC551KL runs Android 6.1 (full: Android 6.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone 3 Laser ZC551KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone 3 Laser ZC551KL at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.