Asus Zenfone 3 Max ZC520TL
5.9/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4130 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Asus Zenfone 3 Max ZC520TL is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.25 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4130 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Asus Zenfone 3 Max ZC520TL at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global , HSDPA 850 / 900 / 2100 - India |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 41(2500) - Taiwan , LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300) - India |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, July |
| Status | Available. Released 2016, August |
BODY | |
| Dimensions | 149.5 x 73.7 x 8.6 mm (5.89 x 2.90 x 0.34 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat); ZenUI 3 |
| Chipset | Mediatek MT6737M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.25 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Power Bank/Reverse charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4130 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Titanium Grey, Glacier Silver, Sand Gold |
| Models | X008D, X008DA, X008DC, X00KD |
| Price | 253 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone 3 Max ZC520TL released?
The Asus Zenfone 3 Max ZC520TL was announced 2016, July.
What is the Asus Zenfone 3 Max ZC520TL's display size?
The Asus Zenfone 3 Max ZC520TL has a 5.2 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone 3 Max ZC520TL have?
The Asus Zenfone 3 Max ZC520TL is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone 3 Max ZC520TL have?
The Asus Zenfone 3 Max ZC520TL is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone 3 Max ZC520TL have?
The Asus Zenfone 3 Max ZC520TL features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Asus Zenfone 3 Max ZC520TL battery capacity?
The Asus Zenfone 3 Max ZC520TL has a 4130 mAh battery.
Does the Asus Zenfone 3 Max ZC520TL support 5G?
No, the Asus Zenfone 3 Max ZC520TL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone 3 Max ZC520TL run?
The Asus Zenfone 3 Max ZC520TL runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone 3 Max ZC520TL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone 3 Max ZC520TL at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.