Asus Zenfone 3 Max ZC553KL
7.3/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4100 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Asus Zenfone 3 Max ZC553KL is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 chipset, a 16 MP main camera, a 4100 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Asus Zenfone 3 Max ZC553KL at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
8.0
connectivity
9.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, November |
| Status | Available. Released 2016, November |
BODY | |
| Dimensions | 151.4 x 76.2 x 8.3 mm (5.96 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.1 (Oreo); ZenUI 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1/3", PDAF, Laser AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W Power Bank/Reverse charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Titanium Gray, Glacier Silver, Rose Pink, Sand Gold |
| Models | X00DDB, X00DDA, X00DD |
| Price | About 130 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone 3 Max ZC553KL released?
The Asus Zenfone 3 Max ZC553KL was announced 2016, November.
What is the Asus Zenfone 3 Max ZC553KL's display size?
The Asus Zenfone 3 Max ZC553KL has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone 3 Max ZC553KL have?
The Asus Zenfone 3 Max ZC553KL is available with 2 GB or 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone 3 Max ZC553KL have?
The Asus Zenfone 3 Max ZC553KL is available with 32GB / 2GB / 3GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone 3 Max ZC553KL have?
The Asus Zenfone 3 Max ZC553KL features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Asus Zenfone 3 Max ZC553KL battery capacity?
The Asus Zenfone 3 Max ZC553KL has a 4100 mAh battery.
Does the Asus Zenfone 3 Max ZC553KL support 5G?
No, the Asus Zenfone 3 Max ZC553KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone 3 Max ZC553KL run?
The Asus Zenfone 3 Max ZC553KL runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone 3 Max ZC553KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone 3 Max ZC553KL at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.