Asus Zenfone 3 Ultra ZU680KL
7.9/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.8 inches · 1080×1920
- Camera23 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4600 mAh
- OSAndroid 6.1
Sponsored
The Asus Zenfone 3 Ultra ZU680KL is a smartphone announced 2016. Key specs include a 6.8 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) chipset, a 23 MP main camera, a 4600 mAh battery, and runs Android 6.1. AppsApk rates the Asus Zenfone 3 Ultra ZU680KL at 7.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
8.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 / 800 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, August |
BODY | |
| Dimensions | 186.4 x 93.9 x 6.8 mm (7.34 x 3.70 x 0.27 in) |
| Weight | 233 g (8.22 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.8 inches, 127.5 cm2 (~72.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~324 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.1 (Marshmallow); ZenUI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 23 MP, f/2.0, 1/2.6", 1.0µm, PDAF, Laser AF, 4-axis OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 60% in 45 min (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Glacier Silver, Titanium Gray, Metallic Pink |
| Price | 330 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone 3 Ultra ZU680KL released?
The Asus Zenfone 3 Ultra ZU680KL was announced 2016, May.
What is the Asus Zenfone 3 Ultra ZU680KL's display size?
The Asus Zenfone 3 Ultra ZU680KL has a 6.8 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone 3 Ultra ZU680KL have?
The Asus Zenfone 3 Ultra ZU680KL is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone 3 Ultra ZU680KL have?
The Asus Zenfone 3 Ultra ZU680KL is available with 32GB / 3GB / 64GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone 3 Ultra ZU680KL have?
The Asus Zenfone 3 Ultra ZU680KL features a 23 MP main camera. Specifications: 23 MP.
What is the Asus Zenfone 3 Ultra ZU680KL battery capacity?
The Asus Zenfone 3 Ultra ZU680KL has a 4600 mAh battery.
Does the Asus Zenfone 3 Ultra ZU680KL support 5G?
No, the Asus Zenfone 3 Ultra ZU680KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone 3 Ultra ZU680KL run?
The Asus Zenfone 3 Ultra ZU680KL runs Android 6.1 (full: Android 6.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone 3 Ultra ZU680KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone 3 Ultra ZU680KL at 7.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.