Asus Zenfone 3 ZE552KL
7.0/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Asus Zenfone 3 ZE552KL is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Asus Zenfone 3 ZE552KL at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
8.0
design
7.0
camera
6.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global , HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 / 800 - Taiwan , HSDPA 850 / 900 / 2100 - India , HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA/Brazil |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - Global , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - Taiwan , LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300) - India , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 28(700) - USA/Brazil |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps (Global), LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps (Taiwan) |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, August |
BODY | |
| Dimensions | 152.6 x 77.4 x 7.7 mm (6.01 x 3.05 x 0.30 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super IPS+ capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat); ZenUI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0, PDAF, Laser AF, 3-axis OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Sapphire Black, Moonlight White, Shimmer Gold |
| Models | Z012DB, Z012D, Z012DA, Z012DC, Z012S, Z012DE |
| Price | 363 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone 3 ZE552KL released?
The Asus Zenfone 3 ZE552KL was announced 2016, May.
What is the Asus Zenfone 3 ZE552KL's display size?
The Asus Zenfone 3 ZE552KL has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone 3 ZE552KL have?
The Asus Zenfone 3 ZE552KL is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone 3 ZE552KL have?
The Asus Zenfone 3 ZE552KL is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone 3 ZE552KL have?
The Asus Zenfone 3 ZE552KL features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Asus Zenfone 3 ZE552KL battery capacity?
The Asus Zenfone 3 ZE552KL has a 3000 mAh battery.
Does the Asus Zenfone 3 ZE552KL support 5G?
No, the Asus Zenfone 3 ZE552KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone 3 ZE552KL run?
The Asus Zenfone 3 ZE552KL runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone 3 ZE552KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone 3 ZE552KL at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.