Asus Zenfone 3 Zoom ZE553KL
7.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 6.1
Sponsored
The Asus Zenfone 3 Zoom ZE553KL is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 chipset, a 5000 mAh battery, and runs Android 6.1. AppsApk rates the Asus Zenfone 3 Zoom ZE553KL at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
6.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps (Global), LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, January |
| Status | Available. Released 2017, February |
BODY | |
| Dimensions | 154.3 x 77 x 8 mm (6.07 x 3.03 x 0.31 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8 (Oreo); ZenUI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM (USA), 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, Laser AF, 4-axis OIS 12 MP, f/2.8, 59mm (telephoto), AF, 2.3x optical zoom" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/3", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio DTS sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | es, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W Power Bank/Reverse charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Navy Black, Glacier Silver, Rose Gold |
| Models | Z01HD, Z01HDA, ZE553KL |
| Price | About 697 USA |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone 3 Zoom ZE553KL released?
The Asus Zenfone 3 Zoom ZE553KL was announced 2017, January.
What is the Asus Zenfone 3 Zoom ZE553KL's display size?
The Asus Zenfone 3 Zoom ZE553KL has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone 3 Zoom ZE553KL have?
The Asus Zenfone 3 Zoom ZE553KL is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone 3 Zoom ZE553KL have?
The Asus Zenfone 3 Zoom ZE553KL is available with 32GB / 3GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone 3 Zoom ZE553KL have?
The Asus Zenfone 3 Zoom ZE553KL features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Asus Zenfone 3 Zoom ZE553KL battery capacity?
The Asus Zenfone 3 Zoom ZE553KL has a 5000 mAh battery.
Does the Asus Zenfone 3 Zoom ZE553KL support 5G?
No, the Asus Zenfone 3 Zoom ZE553KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone 3 Zoom ZE553KL run?
The Asus Zenfone 3 Zoom ZE553KL runs Android 6.1 (full: Android 6.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone 3 Zoom ZE553KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone 3 Zoom ZE553KL at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN