Asus Zenfone 4 Max ZC520KL
7.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4100 mAh
- OSAndroid 7
Sponsored
The Asus Zenfone 4 Max ZC520KL is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 chipset, a 4100 mAh battery, and runs Android 7. AppsApk rates the Asus Zenfone 4 Max ZC520KL at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, August |
| Status | Available. Released 2017, October |
BODY | |
| Dimensions | 150.5 x 73.3 x 8.8 mm (5.93 x 2.89 x 0.35 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7 (Nougat), upgradable to Android 8 (Oreo); ZenUI 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM (LATAM), 32GB 3 RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, AF 5 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Power Bank/Reverse charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Silver |
| Models | X00HD |
| Price | About 244 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone 4 Max ZC520KL released?
The Asus Zenfone 4 Max ZC520KL was announced 2017, August.
What is the Asus Zenfone 4 Max ZC520KL's display size?
The Asus Zenfone 4 Max ZC520KL has a 5.2 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone 4 Max ZC520KL have?
The Asus Zenfone 4 Max ZC520KL comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone 4 Max ZC520KL have?
The Asus Zenfone 4 Max ZC520KL is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone 4 Max ZC520KL have?
The Asus Zenfone 4 Max ZC520KL features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Asus Zenfone 4 Max ZC520KL battery capacity?
The Asus Zenfone 4 Max ZC520KL has a 4100 mAh battery.
Does the Asus Zenfone 4 Max ZC520KL support 5G?
No, the Asus Zenfone 4 Max ZC520KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone 4 Max ZC520KL run?
The Asus Zenfone 4 Max ZC520KL runs Android 7 (full: Android 7 (Nougat), upgradable to Android 8 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone 4 Max ZC520KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone 4 Max ZC520KL at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.