Asus Zenfone 4 Pro ZS551KL
8.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3600 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Asus Zenfone 4 Pro ZS551KL is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 chipset, a 3600 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Asus Zenfone 4 Pro ZS551KL at 8.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
9.0
connectivity
9.0
display
9.0
design
9.0
camera
8.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 19(800), 20(800), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 or 100 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, August |
| Status | Available. Released 2017, October |
BODY | |
| Dimensions | 156.9 x 75.6 x 7.6 mm (6.18 x 2.98 x 0.30 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5) & aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 8 (Oreo); ZenUI 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, Laser AF, 4-axis OIS 16 MP, 50mm (telephoto), 1/3.1", 1.0µm, AF, 2x optical zoom"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/1.9, 1/3.2", 22mm (wide), 1.4µm, PDAF" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio DTS sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 50% in 32 min |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Moonlight white, Pure Black |
| Models | Z01GD |
| Price | About 550 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone 4 Pro ZS551KL released?
The Asus Zenfone 4 Pro ZS551KL was announced 2017, August.
What is the Asus Zenfone 4 Pro ZS551KL's display size?
The Asus Zenfone 4 Pro ZS551KL has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone 4 Pro ZS551KL have?
The Asus Zenfone 4 Pro ZS551KL comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone 4 Pro ZS551KL have?
The Asus Zenfone 4 Pro ZS551KL is available with 64GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone 4 Pro ZS551KL have?
The Asus Zenfone 4 Pro ZS551KL features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Asus Zenfone 4 Pro ZS551KL battery capacity?
The Asus Zenfone 4 Pro ZS551KL has a 3600 mAh battery.
Does the Asus Zenfone 4 Pro ZS551KL support 5G?
No, the Asus Zenfone 4 Pro ZS551KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone 4 Pro ZS551KL run?
The Asus Zenfone 4 Pro ZS551KL runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 8 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone 4 Pro ZS551KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone 4 Pro ZS551KL at 8.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN