Asus Zenfone 4 Selfie Lite ZB553KL
7.6/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7
Sponsored
The Asus Zenfone 4 Selfie Lite ZB553KL is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7. AppsApk rates the Asus Zenfone 4 Selfie Lite ZB553KL at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, October |
| Status | Available. Released 2017, November |
BODY | |
| Dimensions | 155.7 x 75.9 x 7.9 mm (6.13 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7 (Nougat); ZenUI 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 13 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Deepsea Black, Mint Green, Rose Pink, Sunlight Gold |
| Models | X00LDA |
| Price | About 153 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone 4 Selfie Lite ZB553KL released?
The Asus Zenfone 4 Selfie Lite ZB553KL was announced 2017, October.
What is the Asus Zenfone 4 Selfie Lite ZB553KL's display size?
The Asus Zenfone 4 Selfie Lite ZB553KL has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone 4 Selfie Lite ZB553KL have?
The Asus Zenfone 4 Selfie Lite ZB553KL comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone 4 Selfie Lite ZB553KL have?
The Asus Zenfone 4 Selfie Lite ZB553KL is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone 4 Selfie Lite ZB553KL have?
The Asus Zenfone 4 Selfie Lite ZB553KL features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Asus Zenfone 4 Selfie Lite ZB553KL battery capacity?
The Asus Zenfone 4 Selfie Lite ZB553KL has a 3000 mAh battery.
Does the Asus Zenfone 4 Selfie Lite ZB553KL support 5G?
No, the Asus Zenfone 4 Selfie Lite ZB553KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone 4 Selfie Lite ZB553KL run?
The Asus Zenfone 4 Selfie Lite ZB553KL runs Android 7 (full: Android 7 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone 4 Selfie Lite ZB553KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone 4 Selfie Lite ZB553KL at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.