Asus Zenfone 4 Selfie Pro ZD552KL
7.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7
Sponsored
The Asus Zenfone 4 Selfie Pro ZD552KL is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 64GB storage, a Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 chipset, a 16 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7. AppsApk rates the Asus Zenfone 4 Selfie Pro ZD552KL at 7.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, August |
| Status | Available. Released 2017, October |
BODY | |
| Dimensions | 154 x 74.8 x 6.9 mm (6.06 x 2.94 x 0.27 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7 (Nougat); ZenUI 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps, 720p@120fps |
| Single | 16 MP, 26mm (wide), dual pixel PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/2.55", 1.4µm 8 MP, 12mm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS sound 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Rouge Red, Sunlight Gold, Deepsea Black |
| Models | Z01MD, Z01MDA |
| Price | About 533 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone 4 Selfie Pro ZD552KL released?
The Asus Zenfone 4 Selfie Pro ZD552KL was announced 2017, August.
What is the Asus Zenfone 4 Selfie Pro ZD552KL's display size?
The Asus Zenfone 4 Selfie Pro ZD552KL has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone 4 Selfie Pro ZD552KL have?
The Asus Zenfone 4 Selfie Pro ZD552KL is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone 4 Selfie Pro ZD552KL have?
The Asus Zenfone 4 Selfie Pro ZD552KL is available with 64GB / 3GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone 4 Selfie Pro ZD552KL have?
The Asus Zenfone 4 Selfie Pro ZD552KL features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Asus Zenfone 4 Selfie Pro ZD552KL battery capacity?
The Asus Zenfone 4 Selfie Pro ZD552KL has a 3000 mAh battery.
Does the Asus Zenfone 4 Selfie Pro ZD552KL support 5G?
No, the Asus Zenfone 4 Selfie Pro ZD552KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone 4 Selfie Pro ZD552KL run?
The Asus Zenfone 4 Selfie Pro ZD552KL runs Android 7 (full: Android 7 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone 4 Selfie Pro ZD552KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone 4 Selfie Pro ZD552KL at 7.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.