Asus Zenfone 4 Selfie ZD553KL
6.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Asus Zenfone 4 Selfie ZD553KL is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 chipset, a 16 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Asus Zenfone 4 Selfie ZD553KL at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, August |
| Status | Available. Released 2017, October |
BODY | |
| Dimensions | 155.7 x 75.9 x 7.9 mm (6.13 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.1 (Oreo); ZenUI 5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, 26mm (wide), PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | 1080p@30fps |
| Dual | 20 MP, f/2.0, 31mm (standard) 8 MP, 12mm (ultrawide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Deepsea Black, Mint Green, Rose Pink, Sunlight Gold |
| Models | X00LD |
| Price | About 139 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone 4 Selfie ZD553KL released?
The Asus Zenfone 4 Selfie ZD553KL was announced 2017, August.
What is the Asus Zenfone 4 Selfie ZD553KL's display size?
The Asus Zenfone 4 Selfie ZD553KL has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone 4 Selfie ZD553KL have?
The Asus Zenfone 4 Selfie ZD553KL comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone 4 Selfie ZD553KL have?
The Asus Zenfone 4 Selfie ZD553KL is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone 4 Selfie ZD553KL have?
The Asus Zenfone 4 Selfie ZD553KL features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Asus Zenfone 4 Selfie ZD553KL battery capacity?
The Asus Zenfone 4 Selfie ZD553KL has a 3000 mAh battery.
Does the Asus Zenfone 4 Selfie ZD553KL support 5G?
No, the Asus Zenfone 4 Selfie ZD553KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone 4 Selfie ZD553KL run?
The Asus Zenfone 4 Selfie ZD553KL runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone 4 Selfie ZD553KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone 4 Selfie ZD553KL at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.