Asus Zenfone 4 ZE554KL
8.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Asus Zenfone 4 ZE554KL is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Qualcomm SDM630 Snapdragon 630 chipset, a 3300 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Asus Zenfone 4 ZE554KL at 8.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
9.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
8.0
camera
9.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, August |
| Status | Available. Released 2017, October |
BODY | |
| Dimensions | 155.4 x 75.2 x 7.7 mm (6.12 x 2.96 x 0.30 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat); ZenUI 4 |
| Chipset | Qualcomm SDM630 Snapdragon 630 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex A53) |
| GPU | Adreno 508 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 8 MP, 12mm (ultrawide), no AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Moonlight white, Mint Green, Midnight Black |
| Models | Z01KD, Z01KDA, Z01KS |
| Price | About 262 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone 4 ZE554KL released?
The Asus Zenfone 4 ZE554KL was announced 2017, August.
What is the Asus Zenfone 4 ZE554KL's display size?
The Asus Zenfone 4 ZE554KL has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone 4 ZE554KL have?
The Asus Zenfone 4 ZE554KL is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone 4 ZE554KL have?
The Asus Zenfone 4 ZE554KL is available with 64GB / 4GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone 4 ZE554KL have?
The Asus Zenfone 4 ZE554KL features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Asus Zenfone 4 ZE554KL battery capacity?
The Asus Zenfone 4 ZE554KL has a 3300 mAh battery.
Does the Asus Zenfone 4 ZE554KL support 5G?
No, the Asus Zenfone 4 ZE554KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone 4 ZE554KL run?
The Asus Zenfone 4 ZE554KL runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone 4 ZE554KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone 4 ZE554KL at 8.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.