Asus Zenfone 5 Lite A502CG (2014)
5.3/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Asus Zenfone 5 Lite A502CG (2014) is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 1GB storage, a Dual-core 1.2 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Asus Zenfone 5 Lite A502CG (2014) at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, November |
| Status | Available. Released 2014, November |
BODY | |
| Dimensions | 148.2 x 72.8 x 10.8 mm (5.83 x 2.87 x 0.43 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
| Protection | Oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Intel Atom Z2520 |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Charcoal Black, Pearl White, Cherry Red |
| Models | T00K |
| Price | 110 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone 5 Lite A502CG (2014) released?
The Asus Zenfone 5 Lite A502CG (2014) was announced 2014, November.
What is the Asus Zenfone 5 Lite A502CG (2014)'s display size?
The Asus Zenfone 5 Lite A502CG (2014) has a 5.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone 5 Lite A502CG (2014) have?
The Asus Zenfone 5 Lite A502CG (2014) comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone 5 Lite A502CG (2014) have?
The Asus Zenfone 5 Lite A502CG (2014) is available with 1GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone 5 Lite A502CG (2014) have?
The Asus Zenfone 5 Lite A502CG (2014) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Asus Zenfone 5 Lite A502CG (2014) battery capacity?
The Asus Zenfone 5 Lite A502CG (2014) has a 2500 mAh battery.
Does the Asus Zenfone 5 Lite A502CG (2014) support 5G?
No, the Asus Zenfone 5 Lite A502CG (2014) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Asus Zenfone 5 Lite A502CG (2014) run?
The Asus Zenfone 5 Lite A502CG (2014) runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone 5 Lite A502CG (2014)?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone 5 Lite A502CG (2014) at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.