Asus Zenfone 5 Lite ZC600KL
7.6/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×2160
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Asus Zenfone 5 Lite ZC600KL is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 3300 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Asus Zenfone 5 Lite ZC600KL at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 400/75 Mbps (SDM630) |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 160.6 x 76.2 x 7.8 mm (6.32 x 3.00 x 0.31 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~75.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM630 Snapdragon 630 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 508 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps (SDM630 only), 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Dual | 16 MP, f/2.2, 26mm (wide), PDAF Unknown MP, 13mm, no AF |
SELFIE CAMERA | |
| Dual | 20 MP, f/2.0, 23mm (wide), 1/2.8", 1.0 μm Unknown MP, 13mm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot (SDM630) |
| Bluetooth | 4.1 or 4.2 (SDM630 only), A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Black, Moonlight White, Rouge Red |
| Models | X017DA, X017D |
| Price | About 444 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone 5 Lite ZC600KL released?
The Asus Zenfone 5 Lite ZC600KL was announced 2018, February.
What is the Asus Zenfone 5 Lite ZC600KL's display size?
The Asus Zenfone 5 Lite ZC600KL has a 6.0 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone 5 Lite ZC600KL have?
The Asus Zenfone 5 Lite ZC600KL is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone 5 Lite ZC600KL have?
The Asus Zenfone 5 Lite ZC600KL is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone 5 Lite ZC600KL have?
The Asus Zenfone 5 Lite ZC600KL features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Asus Zenfone 5 Lite ZC600KL battery capacity?
The Asus Zenfone 5 Lite ZC600KL has a 3300 mAh battery.
Does the Asus Zenfone 5 Lite ZC600KL support 5G?
No, the Asus Zenfone 5 Lite ZC600KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone 5 Lite ZC600KL run?
The Asus Zenfone 5 Lite ZC600KL runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone 5 Lite ZC600KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone 5 Lite ZC600KL at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.