Asus Zenfone 6 A600CG (2014)
7.3/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display6.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Asus Zenfone 6 A600CG (2014) is a smartphone announced 2014. Key specs include a 6.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 2.0 GHz chipset, a 13 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Asus Zenfone 6 A600CG (2014) at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 166.9 x 84.3 x 9.9 mm (6.57 x 3.32 x 0.39 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~70.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 5.0.2 (Lollipop) |
| Chipset | Intel Atom Z2580 |
| CPU | Dual-core 2.0 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3300 mAh battery (12 Wh) |
MISC | |
| Colors | Charcoal Black, Pearl White, Cherry Red, Champagne Gold |
| Models | T00G, Z002 |
| Price | 275 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone 6 A600CG (2014) released?
The Asus Zenfone 6 A600CG (2014) was announced 2014, January.
What is the Asus Zenfone 6 A600CG (2014)'s display size?
The Asus Zenfone 6 A600CG (2014) has a 6.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone 6 A600CG (2014) have?
The Asus Zenfone 6 A600CG (2014) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone 6 A600CG (2014) have?
The Asus Zenfone 6 A600CG (2014) is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone 6 A600CG (2014) have?
The Asus Zenfone 6 A600CG (2014) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Asus Zenfone 6 A600CG (2014) battery capacity?
The Asus Zenfone 6 A600CG (2014) has a 3300 mAh battery.
Does the Asus Zenfone 6 A600CG (2014) support 5G?
No, the Asus Zenfone 6 A600CG (2014) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Asus Zenfone 6 A600CG (2014) run?
The Asus Zenfone 6 A600CG (2014) runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 5.0.2 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone 6 A600CG (2014)?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone 6 A600CG (2014) at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.